Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
8 липня 2017 року в Україні набуде чинності новий закон про виплату аліментів – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».
Законодавці внесли зміни в ряд нормативно-правових актів — Сімейного та Цивільного процесуального кодексів, а також до закону «Про судовий збір».
Основні нововведення нового закону наступні:
Наказне провадження є спрощеним видом судового провадження, без виклику сторін та в мінімальні терміни.
Крім того, тепер при визначенні розміру доходу платника аліментів будуть враховуватися великі покупки, зроблені протягом року.
Ще одне нововведення — розширено перелік причин, що враховуються судом при визначенні розміру аліментів, а саме:
Тобто, якщо при вирішенні судом спору про стягнення аліментів позивач зможе довести і документально підтвердити значні витрати колишнього чоловіка, це буде служити підставою для збільшення суми, належної дитині.
Ще один плюс для самотнього батька, який виховує дитину: тепер подача позовів про визнання батьківства, зміну місця проживання, не буде підставою для зупинки судових процесів. Це істотно скоротить терміни розгляду таких спорів.
При цьому неповнолітня дитина може самостійно отримувати і розпоряджатися грошима. Раніше нормами Сімейного кодексу прописувалося, що аліменти є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються.
Раніше аліменти були часткою від доходу платника, а якщо заробіток був нерегулярним, то гроші стягувалися у фіксованій сумі. Новим же порядком встановлено, що одержувач аліментів самостійно визначає який спосіб стягнення йому вибрати: в частці від заробітку або у твердій грошовій сумі.
«Якщо батьки не досягли домовленості про спосіб отримання аліментів, батько, який виховує дитину, має право подати позов про визначення такого способу судом.
Законодавець залишив можливість визначити спосіб і розмір стягнення аліментів шляхом укладення між батьками нотаріального договору».
Новим законом також встановлено, що до стягнення на одну дитину передбачена одна чверть доходу одного з батьків, на двох дітей — одна третина, а на трьох і більше дітей — половина заробітку платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на кожну дитину. А при стягненні аліментів у твердій грошовій сумі мінімально можна претендувати на 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
При визначенні розміру аліментів, суд враховує ряд факторів:
Аліменти відраховуються від офіційного доходу платника.
Ввели штрафи за прострочення
Перевіряти цільове витрачання аліментів можуть органи опіки та піклування — за власною ініціативою або на прохання платника.
Якщо аліменти використовували не за призначенням, платник може звернутися до суду з позовом про зменшення розміру виплат і навіть залучити чоловіка до відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків.
Аліменти можуть сплачуватися як на банківський рахунок, відкритий платником аліментів, так і другим з батьків, так і поштовим переказом або, наприклад, можна розмістити кошти на депозиті нотаріуса.
Можлива і виплата аліментів готівкою, але в такому випадку слід формалізувати відповідні виплати.
Неповнолітня дитина (14-18 років) має право на самостійне одержання і розпорядження аліментами відповідно до Цивільного кодексу».
У разі ж виникнення заборгованості з вини платника, одержувач має право вимагати неустойку в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.